2019 Olivier Award nominations announced

2019 Olivier Award nominations announced

Posted On: Mar 5, 2019
By Amanda Parry
  • Related Shows

    The nominations for the 2019 Olivier Awards were announced today, in a ceremony presented by Sheila Atim (Girl From the North Country) and Giles Terera (Hamilton, The American Clock).

    And the nominees are…

    Best Actor in a supporting role in a musical
    -    Jonathan Bailey (Company at Gielgud Theatre)
    -    Clive Carter (Come From Away at Phoenix Theatre)
    -    Richard Fleeshman (Company at Gielgud Theatre)
    -    Robert Hands (Come From Away at Phoenix Theatre)

    Best Actress in a supporting role in a musical
    -    Patti LuPone (Company at Gielgud Theatre)
    -    Ruthie Ann Miles (The King and I at the London Palladium)
    -    'The Queens' - Aimie Atkinson, Alexia McIntosh, Millie O'Connell, Natalie Paris, Maiya Quansah-Breed and Jarneia Richard-Noel (Six at Arts Theatre)
    -   Rachel Tucker (Come From Away at Phoenix Theatre)

    Outstanding Achievement in music
    -    Come From Away (Book, music and lyrics: Davd Hein and Irene Sankoff; music supervisor, arrangements: Ian Eisendrath; orchestrations: August Eriksmoen; musical director/UK music supervisor: Alan Berry; and the band of Come From Away at Phoenix Theatre)
    -    Fun Home (Composer: Jeanine Tesori; Lyricist/bookwriter: Lisa Kron at Young Vic)
    -    The Inheritance (Composer: Paul Englishby at Young Vic and Noël Coward Theatre)
    -    A Monster Calls (Original music composed by Benji Bower and performed live by Benji with Will Bower at the Old Vic)
    -    Six (Original score, orchestrations and vocal arrangements: Toby Marlow, Lucy Moss, Tom Curran and Joe Beighton at Arts Theatre)

    Best New Dance Production
    -    16 + A Room/Solo Echo/Bill (Ballet British Columbia at Sadler's Wells)
    -    Blkdog (Botis Seva at the Sadler's Wells)
    -    Playlist (Track , 2) (William Forsythe for English National Ballet at Sadler's Wells)
    -    The Unknown Soldier (Alastair Marriott for the Royal Ballet at Royal Opera House)

    Outstanding Achievement in Dance
    -    Akram Khan (Xenos at Sadler's Wells)
    -    John MacFarlane (For his design of Swan Lake at Royal Opera House)
    -    Dimitris Papaioannou (For his choreography of The Great Tamer at Sadler's Wells)

    Best Theatre Choreographer
    -    Kelly Devine (Come From Away at Phoenix Theatre)
    -    Christopher Gattelli (based on original choreography by Jerome Robbins for The King and I at the London Palladium)
    -    Carrie-Anne Ingrouille (Six at Arts Theatre)
    -    Liam Steel (Company at Gieglud Theatre)

    Best Entertainment and Family
    -    A Monster Calls (Old Vic)
    -    Snow White (London Palladium)
    -    Songs For Nobodies (Ambassadors Theatre)
    -    The Wider Earth (Jerwood Gallery, Natural History Museum)

    Best Musical Revival
    -    Caroline, Or Change (Playhouse Theatre)
    -    Company (Gielgud Theatre)
    -    The King and I (London Palladium)

    Best Actor in a Musical

    -    Marc Antolin (Little Shop of Horrors at Regent's Park Open Air Theatre)
    -    Kobna Holdbrook-Smith (Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre)
    -    Zubin Varla (Fun Home at Young Vic)
    -    Ken Watanabe (The King and I at the London Palladium)

    Best Actress in a Musical
    -    Sharon D. Clarke (Caroline, Or Change at Playhouse Theatre)
    -    Rosalie Craig (Company at Gielgud Theatre)
    -    Kelli O'Hara (The King and I at the London Palladium)
    -    Adrienne Warren (Tina - The Tina Turner Musical at Aldwych Theatre)

    Best Revival
    -    King Lear (Duke of York's Theatre)
    -    The Lieutenant of Inishmore (Noël Coward Theatre)
    -    The Price (Wyndham's Theatre)
    -    Summer And Smoke (Almeida Theatre and Duke of York's Theatre)

    Best New Comedy
    -    Home, I'm Darling (Duke of York's Theatre)
    -    Nine Night (National Theatre - Dorfman and Trafalgar Studios 1)
    -    Quiz (Noël Coward Theatre)

    Outstanding Achievement in Affiliate Theatre
    -    Moe Bar-El (For his performance in Every Day I Make Greatness Happen at Hampstead Theatre Downstairs)
    -    Flesh And Bone (Soho Theatre)
    -    Jonathan Hyde (For his performance in Gently Down The Stream at Park Theatre)
    -    The Phlebotomist (Hampstead Theatre Downstairs)
    -    Athena Stevens (For Schism at Park Theatre)

    Best Lighting Design
    -    Neil Austin (Company at Gielgud Theatre)
    -    Howell Binkley (Come From Away at Phoenix Theatre)
    -    Jon Clark (The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre)
    -    Lee Curran (Summer and Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre)

    Best Sound Design

    -    Paul Arditti and Christopher Reid (The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre)
    -    Mike Beer (A Monster Calls at the Old Vic)
    -    Carolyn Downing (Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre)
    -    Gareth Owen (Come From Away at Phoenix Theatre)
    -    Nick Powell (The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton)

    Best Set Design

    -    Bunny Christie (Company at Gielgud Theatre)
    -    Bob Crowley (The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre)
    -    Es Devlin (The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton)
    -    Anna Fleischle (Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre)

    Best Costume Design

    -    Fly Davis (Caroline, Or Change at Playhouse Theatre)
    -    Gabriella Slade (Six at Arts Theatre)
    -    Catherine Zuber  (The King and I at the London Palladium)
    -    Anna Fleischle (Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre)

    Best Actor in a Supporting Role
    -    Keir Charles (Quiz at Young Vic and Noël Coward Theatre)
    -    Adam Gillen (Killer Joe at Trafalgar Studios 1)
    -    Adrian Lukis (The Price at Wyndham's Theatre)
    -    Malcolm Sinclair (Pressure at Ambassadors Theatre)
    -    Chris Walley (The Lieutenant of Inishmore at Noël Coward Theatre)

    Best Actress in a Supporting Role
    -    Susan Brown (Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre)
    -    Monica Dolan (All About Eve at Noël Coward Theatre)
    -    Cecilia Noble (Nine Night at National Theatre - Dorfman and Trafalgar Studios 1)
    -    Vanessa Redgrave (The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre)

    Best New Opera Production
    -    Katya Kabanova (Royal Opera House)
    -    Lessons in Love and Violence (Royal Opera House)
    -    The Turn of the Screw (Regent's Park Open Air Theatre)

    Outstanding Achievement in Opera
    -    David Butt Phillip and Roderick Williams (for their performances in War Requiem at London Coliseum)
    -    The English National Opera Chorus (for Paul Bunyan at Wilton's Music Hall)
    -    Andris Nelsons (for conducting of Lohengrin at Royal Opera House)
    -    Ensemble (Porgy and Bess at London Coliseum)

    Best Actor
    -    Adam Godley, Ben Miles and Simon Russell Beale (The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton)
    -    Ian McKellen (King Lear at Duke of York's Theatre)
    -    Kyle Soller (The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre) 
    -    David Suchet (The Price at Wyndham's Theatre)

    Best Actress
    -    Gillian Anderson (All About Eve at Noël Coward Theatre)
    -    Eileen Atkins (The Height of the Storm at Wyndham's Theatre)
    -    Patsy Ferran (Summer And Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre)
    -    Sophie Okonedo (Antony and Cleopatra at National Theatre - Olivier)
    -    Katherine Parkinson (Home, I'm Darling at National Theatre - Dorfman and Duke of York's Theatre)

    Best Director
    -    Christopher Ashley (Come From Away at Phoenix Theatre)
    -    Stephen Daldry (The Inheritance at Young Vic and Noël Coward Theatre)
    -    Marianne Elliott (Company at Gielgud Theatre)
    -    Rebecca Frecknall (Summer and Smoke at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre)
    -    Sam Mendes (The Lehman Trilogy at National Theatre - Lyttelton)

    Best New Play
    -    The Inheritance (Young Vic and Noël Coward Theatre)
    -    The Lehman Trilogy (National Theatre - Lyttelton)
    -    Misty (Trafalgar Studios 1)
    -    Sweat (Donmar Warehouse)

    Best New Musical
    -    Come From Away (Phoenix Theatre)
    -    Fun Home (Young Vic)
    -    Six (Arts Theatre)
    -    Tina - The Tina Turner Musical (Aldwych Theatre)

    Be sure to stay tuned for when the winners are announced on Sunday 7 April 2019!

  • Book TINA - The Tina Turner Musical Tickets
    TINA - The Tina Turner Musical
    From humble beginnings in Nutbush, Tennessee, to her transformation into the global Queen of Rock ‘n’ Roll, Tina Turner didn't just break the rules, she rewrote...
    From £26.30
    Book Come From Away Tickets
    Come From Away
    Discover the remarkable true story of a small town that welcomed the world with Come From Away at the Phoenix Theatre.Winner of 4 Olivier Awards, including Best New Musical,...
    From £16.50
    Book Six Tickets
    Six
    Six is sure to be the hottest thing on the block since Anne Boleyn’s neck!All this time They’ve been just one word in a stupid rhymeSo they picked up a pen and...
    From £20.88
    Book The Lehman Trilogy Tickets
    The Lehman Trilogy
    Following a sold-out run at the National Theatre, the NT and Neal Street Productions' critically acclaimed production of The Lehman Trilogy transfers to the West End's Piccadilly...
    From £124.40